۱۴۰۲ جمعه ۱۱ فروردين
دستورالعمل بررسي پروتكل مطالعات باليني طرح¬هاي مرتبط با صنعت
دستورالعمل بررسي پروتكل مطالعات باليني طرح¬هاي مرتبط با صنعت

 

اين دستورالعمل به عنوان سند تكميلي ساير ضوابط و دستورالعمل­هاي كشوري مصوب براي انجام پژوهش­هاي علوم پزشكي و به منظور شفاف­سازي و تسهيل فرايند بررسي پروتكل­هاي كارآزمايي باليني طرح­هاي مرتبط با صنعت كه در حيطه­ي وظايف سازمان غذا و دارو قرار مي­گيرند و منظور از انجام آن­ها ثبت داروهاي متقاضي ورود به بازار و يا  تمديد پروانه داروهاي موجود در بازار دارويي كشور توسط شركت­هاي دارويي مي­باشد، تدوين گرديده است.

 

1-    پروتكل مطالعه­ي باليني توسط شركت دارويي به همراه ضمائم و مستندات لازم براساس راهنماي مربوطه (پيش نويس فرم رضايت آگاهانه، فرم گزارش اطلاعات بيمار و .....) به اداره كل داروي سازمان غذا و دارو تحويل مي­گردد.

 

2-     پس از ارجاع مستندات مندرج در بند يك به اداره نظارت بر مطالعات باليني اداره كل دارو و طي مراحل ارزيابي و داوري علمي، موضوع پرونده در كميته­ي مطالعات باليني اين اداره مطرح و پس از تاييد اوليه و قبل از صدور مجوز )CTAClinical Trial Authorization (، آخرين ويرايش پروتكل به همراه ضمائم مربوطه از سوي اداره كل دارو به كميته­ي اخلاق در پژوهش دانشگاه علوم پزشكي محل اجراي مطالعه ارسال مي­گردد.

تبصره 1: كميته­ي مطالعات باليني اداره كل دارو در سازمان غذا و دارو، پروتكل­هاي طرح شده در اين جلسات را  از جنبه­هاي علمي، متدولوژي، صلاحيت محقق و نيز رعايت استانداردهاي اخلاق در پژوهش مورد ارزيابي قرار مي­دهد.

تبصره2: تعداد دفعات لازم جهت ارزيابي يك پروتكل در جلسات كميته­ي مطالعات باليني به منظور اخذ تاييديه كميته، بستگي به كيفيت پروتكل و نظرات داوران بررسي­كننده خواهد داشت و محدوديتي دراين زمينه وجود ندارد.

تبصره3: شروع مطالعات باليني موضوع اين دستورالعمل منوط به اخذ مجوز CTA از اداره كل دارو توسط مجريان مطالعه (شركت دارويي متقاضي و مجري اصلي كارآزمايي باليني) مي­باشد و آغاز مطالعه­ي باليني در هريك از مراحل قبل از آن فاقد وجاهت قانوني است و تخلف پژوهشي محسوب مي­گردد.

 

3-    كميته­ي اخلاق در پژوهش دانشگاه مربوطه بايستي پروتكل­هاي موضوع اين دستورالعمل را خارج از نوبت و در اولين جلسه­ي كميته­ي دانشگاه مطرح و مورد ارزيابي قرار داده و مصوبه مربوطه را همراه با يك نسخه از پروتكل و ضمائم مربوطه به كميته­ي مطالعات باليني اداره كل دارو ارسال نمايد.

تبصره 1: كميته اخلاق دانشگاه پس از بررسي و تائيد ملاحظات اخلاقي كارآزمايي، بايد عبارت " شروع اين مطالعه فقط پس از اخذ مجوز (CTA) اداره كل دارو مجاز مي باشد" را در ذيل تصويب نامه خود درج نمايد.

تبصره 2: در صورت اعتراض كميته­ي مطالعات باليني اداره كل دارو نسبت به نتايج و تغييرات اعمال­شده در پروتكل، طي ارزيابي كميته­ي اخلاق دانشگاهي، دبيرخانه­ي كميته ملي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي به موضوع رسيدگي و نظر نهايي را اعلام و يا در صورت لزوم و بنا به صلاحديد رئيس كميته، موضوع در جلسه كميته ملي مطرح و تصميم­گيري مي­شود.

تبصره 3: در مصوبات صادره توسط كميته­­هاي اخلاق در پژوهش جهت مطالعات دارويي، بايد به صورت شفاف ذكر شود كه تنها مطالعاتي براي ثبت دارو يا ساير موارد توسط سازمان غذا و دارو مورد تاييد مي­باشد كه توسط كميته­ي مطالعات باليني اداره كل داروي سازمان غذا و دارو به كميته­هاي اخلاق ارجاع شده باشد.

 

4-    مجري مطالعه بايستي پس از اخذ تاييديه كميته اخلاق  نسبت به ثبت پروتكل در سامانه مركز ثبت كارآزمايي هاي باليني(www.irct.ir) اقدام و شماره ثبت مربوطه را از طريق شركت دارويي متقاضي به اداره كل دارو اعلام نمايد.

 

5-    اداره كل دارو بايستي پس از دريافت شماره ثبت IRCTو مطابقت مندرجات ثبت شده با پروتكل مصوب نهايي و نيز تكميل تمامي مدارك مورد نياز  از سوي شركت متقاضي، براساس ضوابط جاري نسبت به صدور مجوز شروع مطالعه (CTA) اقدام نمايد.

تبصره: اداره كل دارو يك نسخه از پروتكل نهايي مصوب را به همراه مجوز صادره به دبيرخانه­ي كميته ملي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ارسال خواهد كرد.

 

6-    كميته ملي اخلاق در پژوهش بايستي حداكثر ظرف دو هفته پس از وصول پروتكل نهايي و مجوز اداره كل دارو براي هريك از مطالعات موضوع اين دستورالعمل يك نفر ناظر اخلاقي واجد شرايط تعيين و به اداره كل دارو معرفي نمايد.

 

اين دستورالعمل در 6 بند و 7 تبصره، در هفتمين جلسه­ ي كميته ملي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي مورخ 2/4/1394 تصويب گرديد.

 

 تاریخ:
1398/07/09
تعداد بازدید:
5737
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal