۱۴۰۲ سه شنبه ۱ فروردين
انجام پژوهش هاي زيست پزشكي با هزينه ي دريافت شده از شركت كنندگان
انجام پژوهش هاي زيست پزشكي با هزينه ي دريافت شده از شركت كنندگان
دستورالعمل ملي انجام پژوهش هاي زيست پزشكي با هزينه ي دريافت شده از شركت كنندگان/ بيماران (funded clinical trials Patient)

اين دستورالعمل به عنوان سند تكميلي ساير ضوابط و دستورالعمل­ هاي كشوري مصوب، براي انجام پژوهش­هاي علوم پزشكي و به منظور شفاف­ سازي و تسهيل فرايند انجام مطالعات باليني و بررسي و تصويب طرح­ نامه­ هاي پژوهشي در كميته­ هاي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي تدوين گرديده است.

براساس اسناد ملي و بين­ المللي درخصوص اجراي كارآزمايي­هاي باليني، پژوهشگر، شركت دارويي و يا نهاد مسئول پرداخت هزينه­ هاي پژوهش كه در ابتدا در پروپوزال مطالعه تعيين شده است، موظف به تامين كليه­ ي هزينه ­هاي تشخيصي و يا درماني مربوط به شركت فرد در مطالعه و جبران عوارض يا حوادث نامطلوب قابل انتساب به پژوهش، در حين و پس از مطالعه مي­باشد. اما با توجه به وضعيت خاص برخي از زمينه­ هاي پژوهشي از قبيل پژوهش­هايي كه با پرداخت هزينه توسط خود شركت كننده/ بيمار انجام مي­شود، اجراي اينگونه پژوهش­ها فقط در شرايطي امكان پذير خواهد بود كه كليه شروط زير  به طورهمزمان در اجراي آن مطالعه صادق باشد:

1-     اينگونه طرح­ها فقط در شرايطي مي­تواند انجام شود كه امكان تامين هزينه­ هاي طرح از ساير منابع مقدور نباشد.

2-     انجام اينگونه طرح­ها فقط در مراكز آموزشي- درماني دولتي  امكان­پذير خواهد بود. انجام اين پژوهش ها در مراكز خصوصي يا مراكز انتفاعي وابسته به دولت ممنوع است.

3-     تصويب اخلاقي اينگونه طرح­ها فقط توسط كميته­ ي ملي اخلاق در پژوهش و يا بازوي اجرايي آن (موسسه ملي توسعه تحقيقات علوم پزشكي- نيماد) انجام مي­شود و اجراي طرح تنها با دريافت كد اختصاصي صادرشده از طرف اين كميته مجاز مي­باشد.

4-     اجراي اينگونه طرح­ها فقط درخصوص بيماري­هاي صعب­ العلاج، لاعلاج و يا در مراحل انتهايي بيماري امكان­پذير است.

5-     مبلغ دريافت شده از شركت كننده/ بيمار بايد در محدوده­ي تامين هزينه­ هاي مستقيم انجام طرح باشد. اين هزينه شامل تامين هزينه هاي پرسنلي پژوهشگران و يا ساير ذي­نفعان و نيز هزينه­ هاي زيرساختي و سرمايه گذاري از جمله هزينه هاي مربوط به آماده­ سازي فضا و محل مطالعه نمي­شود.

اين دستورالعمل در 5 بند، در سيزدهمين جلسه ­ي كميته ملي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي مورخ 10/12/1395 تصويب گرديد.

تاریخ:
1396/03/10
تعداد بازدید:
2329
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal